Válka s mloky2022-04-08T09:29:28+02:00

Project Description

Válka s mloky

Apokalyptická vize o konci světa

Ani utopie, ani sci-fi. Čistá divadelní realita.
Je Mlok inteligentní? – Ano. Je pracovitý? – Jistě. Chce být podřízený člověku? – Ne. Půjde do konfliktu? – S největší pravděpodobností.
Mysleli jsme, že jsme si je ochočili. Ale oni si ochočili nás.

Premiéra 23. a 24. května 2012 na Divadelní lodi Tajemství Divadla bratří Formanů.

Délka představení: 1:20 (bez pauzy)

O hře

Autor: Karel Čapek
Úprava a režie: Ondřej Lážnovský
Hudba: Matěj Belko a Tereza Krippnerová
Scéna: Hynek Dřízhal
Kostýmy: Jitka Kotíková
Dramaturgie: Kateřina Mocová
Hudební doprovod: AQUABAND

Hrají

Zita Morávková, Zbigniew Kalina / Václav Rašilov, Lubor Šplíchal, Petr Gelnar, Ondřej Lážnovský, Viktor Dvořák / Václav Krátký

Galerie

Recenze

90% Skvělá inscenace Ondřeje Lážnovského rozhodně stojí za shlédnutí. Povedlo se mu odlehčit toto závažné téma, ale zároveň nás neušetřil mrazení v zádech. Naprosto skvělý Z.Kalina (zazářil už v představení Mistr Hus) a úžasná Z.Morávková, která své postavy představuje s naprostou lehkostí a humorem, mimo to i skvěle zpívá. Divadlo Aqualung opět zazářilo.
(Alena Richmanová, i-divadlo.cz)

Aqualungu se podařilo dokázat, že téma hamižnosti lidí, které je (do)vede až k úplné zkáze je stále aktuální… Je potěšitelné, že v inscenaci opět dostaly více prostoru loutky, tentokrát plošné spodové. Ve vlnícím se moři plují namalované lodě, objevují se mloci a při explozích na kontinentech i symboly jednotlivých států (např. socha Svobody).
Varování Aqualungu před lidskou nadutostí je účinné a nutí člověka přemýšlet o jeho vlastních činech i možné nápravě.
(Jitka Nereuterová, loutkar.eu)

65% Nemůžu se ztotožnit s míněním zbytku redakce, že účelem této inscenace je „prostě pobavit“. Naopak, odlehčený (a tedy zlehčující) tón v kontrastu se zachovaným Čapkovým apelem je poselství samo o sobě, nejvýrazněji přítomné v přednášce „co vydrží mloci“ a závěrečné čecháčkovsky pštrosí scéně. Jestliže Karel Čapek varoval mimo jiné před možnými důsledky přístupu „nás se to přece netýká“, Ondřej Lážnovský poukazuje na jeho dnešní formu „chci se bavit a ne řešit vážné věci“.
(Jiří Koula, i-divadlo.cz)

Členové souboru se v rolích rychle střídají, obsazení typů je trefné, takže v úplný zmatek nikdo neupadne, je ovšem třeba být ve střehu. Pozornost podporuje živá hudba. Kapela Aquajazz (altsaxofon, trombon, bicí, kontrabas, klávesy) je umístěna na stupních levé strany jeviště, nepřekáží spletitému příběhu a i ve stísněných podmínkách podává dobrý výkon. Precizní výprava se týká kostýmů, scény i rekvizit. Stylové pojetí jednotlivých figur sahá od elegance kapitánů, továrníků, sluhů, barmanů, novinářů, hereček a zpěvaček až ke komičnosti outfitů čiperných a snadno regenerativních mloků.
(ct24.ceskatelevize.cz)

Program

Válka s mloky

Ani utopie, ani sci-fi. Čistá...

15. 3. 2024
19:00:00
Válka s mloky

Ani utopie, ani sci-fi. Čistá...

20. 4. 2024
19:00:00