Pan Hus aneb Tenkrát v Kostnici2022-04-08T09:28:40+02:00

Project Description

Pan Hus aneb Tenkrát v Kostnici

Polopravdivý příběh o nejpravdivější pravdě

Hus – náš největší machr na pravdu. Hus, který to vždy myslí dobře a většinou to s ním skončí špatně. Hus jako mučednické terno našeho národa. Hus jako šťoural, který neustále vandruje do zavedených pravidel a zvyků. Hus jako Kristus. Mluvte pravdu, hlaste pravdu, žijte pravdu. – Tak jsme si na něj, na chudáka, taky vzpomněli.

Premiéra 13. května 2011 v Žižkovském divadle Járy Cimrmana

Délka představení: 1:20 (bez pauzy)

O hře

Scénář a režie: Ondřej Lážnovský
Hudba: Josef Počepický
Scéna: Kamil Bělohlávek
Kostýmy: Jitka Kotíková a Veronika Moudrá
Dramaturgie: Kateřina Šplíchalová Mocová
Hudební doprovod: AQUABAND

Hrají

Zita Morávková, Lubor Šplíchal, Zbigniew Kalina, Petr Gelnar, Viktor Dvořák / Václav Krátký, František Čachotský, Ondřej Lážnovský

Galerie

Recenze

Vznik inscenace podpořily Ministerstvo kultury ČR a NADACE ŽIVOT UMĚLCE.

Hus, Kristus, králové Václav IV. a Zikmund Lucemburský, papežové… Parodie učených disputací a autorských fabulací probíhá v univerzálně řešené scénografii, kde se dřevěné stánky proměňují v schodiště, kazatelnu či zpovědnici. V rámci autorské licence tvůrců vzniklo živé a srozumitelné představení, které pobaví i školní mládež. Principál Lubor Šplíchal ztělesňuje Husa jako čilého chlapíka z lidu, jenž si vždy zachová svou tvář a zaslouží naši pozornost.
(ceskatelevize.cz)

Jan je kombinací pohádkového hloupého Honzy a osvíceného učitele, který nešvary komentuje a tepe nikoli s revolučním zápalem, ale s tichým, nicméně důrazným didaktickým podtextem. Jinými slovy – věří, že láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí. Mystifikační komedie o tom, co by se stalo, kdyby se Janu Husovi podařilo sbor kostnického koncilu přesvědčit o své pravdě, je tedy zábavnou, nenáročnou hříčkou, při které můžete strávit příjemný večer.
(vltava.rozhlas.cz)

Fraška Pan Hus přináší na jeviště zábavnou a velmi humornou formou jednu z klíčových etap naší pohnuté historie. Rozhodně stojí za to vzít na inscenaci divadla Aqualung i dětské diváky. Až přijde ve škole na přetřes Jan Hus, budou pak už vědět, že to byl ten Jenda z Husince, co vždycky ctil a věřil v pravdu. A byl ochoten pro pravdu i zemřít.
(superrodina.cz)

Program